top of page

About

„Naše pečivo je čerstvé, dnes ráno upečené v rukodělné pekárně HOUSKA. Můžete si vybrat k jídlu v našich kavárnách a restauracích, domů nebo si u nás objednat na příště.“

Dejte si kávu, oběd nebo skleničku dobrého vína a odneste si čerstvé pečivo přímo z našich provozoven - pečivo zavážíme ráno a v poledne.

PIKNIK logo krivky.png

Štefánikova 753/42

400 01

Ústí nad Labem

Chaloupka_symbol_B.PNG

Ulice Masarykova 5

 400 01

Ústí nad Labem

La Buž logo.png

Pařížská 938/12

400 01

Ústí nad Labem

Resslovka_logo_kruh (1).png

Resslova 1739

400 01 

Ústí nad Labem

PIKNIK logo krivky.png

Tyršova 347

405 02

Děčín

Naše provozovny

IMG_2608_UPR.jpeg

My nerozpékáme. Pečeme!

Poctivá ruční práce – žádná strojová výroba, každý kus je originál.

Respektujeme všechny požadavky na zpracování a skladování surovin – ručíme za nejvyšší kvalitu a citlivé zacházení s výrobky.

Tradiční výběrové suroviny

Používáme převážně osvědčené výběrové tradiční suroviny: mouka (pšeničná, žitná), voda, sůl (jemná jako přísada do těsta, hrubě zrnitá na posyp), tučné mléko, cukr, tuk, vejce a především náš poctivě zadělávaný kvásek.

Nepoužíváme žádnou pekařskou směs, nekvalitní tuky, nepřidáváme žádné stabilizátory ani „éčka“ pro prodloužení trvanlivosti či zvýraznění chutě.

Pekarna 39.jpg
Pekarna 19.jpg

O naší mouce

  • Mouka je univerzální surovina pro výrobu celého pekařského sortimentu, ve většině těst tvoří 60 % i více z jejich hmotnosti

  • Žitná mouka se používá téměř výhradně k výrobě chleba, výjimečně též do některých druhů běžného pečiva; různá výrobní technologie se odvíjí od složení žitné a pšeničné mouky

  • Pšeničná mouka má více bílkovin než žitná, proto jsou pšeničná těsta pružnější, pevnější a lépe tvarovatelná

  • Pšeničná mouka má méně zkvasitelných cukrů než žitná, proto se do všech kynutých pšeničných těst pravidelně přidává aspoň malé množství cukru, kdežto do chlebových žitných a žitnopšeničných těst se zásadně cukr nepřidává (mouka ho má dost)

  • Žitná mouka má dostatek, někdy až přebytek enzymů – tyto enzymy ze škrobu odbourávají opět zkvasitelné cukry a zajišťují tak plynulé kvašení; pšeničné mouky mají enzymů zpravidla nedostatek a proto se do pšeničných mouk přidávají

  • Jednotlivé typy mouky se liší nejen stupněm vymletí, tedy i chemickým složením, ale také zrnitostí (granulací)

  • Jemné (hladké) mouky mají větší sorpční povrch, proto bobtnají rychleji než mouky hrubé

  • V pekárnách se zpracovávají především hladké mouky – pšeničné i žitné

„Od zrnka až k vám“

U zrnka obilí, které zraje na pšeničném klasu – z českých polí putují zralá zrnka do mlýnů, kde se promění v prvotřídní mouku – z mlýnů putuje mouka do sil, kde čeká než na ni přijde řada – v naší díži se následně mouka promísí a prohněte s ostatními surovinami, až vznikne vláčné těsto – následně se těsto dělí na jednotlivé bochánky – bochánky těsta odpočívají – každý bochánek se rozválí na váleček a zaplete do pletýnky – pleteme z jednoho válečku (žádné copánky) – po upletení se housky posypou buď mákem, mořskou hrubozrnnou solí nebo kmínem, vloží do „postýlek“, kde pěkně kynou a odpočívají a cestou se posouvají směrem k peci – až jsou naše pletýnky hezky tlusťoučké, putují do naší pece, kde se dozlatova upečou – upečené pletýnky putují přes kontrolu kvality do přepravek – pak už expedičním vozem na pulty našich provozoven, aby byly co nejčerstvější.

Při takto nastavené technologii se na kvalitě výsledku odráží vztah k řemeslu každého, kde se na výrobě podílí. Udržet pozitivní pracovní atmosféru, leckdy pod velkým tlakem, není snadné. Ale poslední článek tohoto řetězu je pro nás

Pekarna 41.jpg
bottom of page